דף זה הוקם על ידי צוות רב-מקצועי של מרכז “חוסן” ע”ש כהן האריס במטרה להנגיש כלים פסיכו-חינוכיים פשוטים, המבוססים על הגברת תחושת השליטה ופיתוח יכולת ההתמודדות עם המצב הנוכחי.

אודות מרכז "חוסן"

מרכז “חוסן” ע”ש כהן–האריס, מיסודה של העמותה לילדים בסיכון (ע”ר), הינו מרכז מקצועי העוסק בפיתוח תכניות לייעוץ ולהכשרה בתחום שיפור החוסן האישי, המוסדי והקהילתי. המרכז, שהוקם בשנת 2001, מפתח תכניות מניעה להתמודדות עם מצבי לחץ בחיי היום-יום, במצבי חירום וטראומה. המרכז מפעיל את התכניות במסגרות שלטוניות, חינוכיות (גילאי 18-0), בריאותיות, קהילתיות ובמוסדות ובארגונים שונים. מאמרים ומחקרים רבים של מרכז “חוסן” המבוססים על המודלים שפותחו ביוזמתו, פורסמו וקיבלו הכרה מקצועית ואקדמית בישראל ובעולם.

למרכז יש תכניות המיועדות לטווח גילאים רחב מלידה ועד זקנה, כאשר הדגש הוא על עבודה עם המתווכים הטבעיים (בני משפחה, אנשי חינוך, מטפלים, יועצים, מתווכים ועוד).

התכניות מותאמות לקהלים שונים:
• ילדים ונוער – מטף ועד גילאי תיכון
• סגלי הוראה ואנשי מקצוע במערכת החינוך
• הורים
• סבים וסבתות
• ילדים בסיכון ומשפחותיהם
• מנהלים ועובדים
• אנשי מקצוע המטפלים באנשים שאינם מתחום בריאות הנפש (דיאטנים, רופאים ועוד)

התכניות מותאמות למגזר הממלכתי, הממלכתי-דתי, למגזר החרדי ולמגזר הערבי, והן עברו עברה התאמה ראשונית לתלמידים עם לקויות למידה.

המודלים והתכניות של המרכז קיבלו תוקף מחקרי ופורסמו בספרות המקצועית הלאומית והבין לאומית. התכניות נכתבו על-ידי צוותים רב-מקצועיים שכללו אנשי מקצוע בכירים המתמחים בתחום החוסן הנפשי, ביניהם פסיכולוגים קליניים, פסיכולוגים התפתחותיים, פסיכולוגים חינוכיים, פסיכולוגים רפואיים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים ואנשי חינוך. התכניות מיושמות בכל רחבי הארץ: עד היום השתתפו בהן למעלה מ-800,000 משתתפים (ילדים ומבוגרים), והן יושמו ביותר מ-2,000 מוסדות חינוך.

Play Video

להיות בבידוד

Play Video

נגיף הקורונה בראי אוכלוסיות האזרחים הותיקים

Play Video

יש לנו חוסן גם כשאין עדיין חיסון (פתיחה)

Play Video

מודל ארבעת הצעדים

Play Video

תרגול נשימות

Play Video

נשימות איטיות

Play Video

כיווץ והרפיית שרירים

תרגיל העיפרון

חשיבות ההומור

תרגיל העיפרון

העשרה בתקופת הקורונה

תרגיל העיפרון