חוסן לגיל הרך

“חוסן לגיל הרך” היא תכנית מניעה קצרת טווח שממוקדת בחיזוק ובטיפוח חוסן נפשי במבוגרים ובילדים בגיל הרך. הורים ומטפלים משמעותיים בעלי יכולת ויסות עצמי טובה ותחושות מסוגלות גבוהה, תורמים בדרך הטיפול שלהם להתפתחות החוסן הנפשי של ילדיהם. התכנית מקנה כלי חוסן מעשיים להורים ולצוותים חינוכיים ולילדים בגיל הרך, על מנת ליצור שינוי בתפקודם האישי וביחסים עם הילד. התכנית מלמדת כיצד לספק לילדים צעירים תחושת ביטחון ומוגנות, יכולת טובה לוויסות רגשות, תחושת ערך עצמי גבוה יותר ועצמאות. כמו כן מקנה התכנית כלים להורים שיסייעו להם לחיות באופן מאוזן יותר.

התכנית מיועדת להורים ולמטפלים לילדים בגילאי 3-0, והיא מתאימה ליישום בכל המוסדות המטפלים בילדים בגיל הרך – מעונות יום, טיפות חלב, מתנ”ס קהילתי, מרפאות ושירותים לגיל הרך ועוד.

התכנית בנויה כסדנה חווייתית-התנסותית המלווה בסרטונים, משחקי תפקידים, שימוש בעזרים ועוד.

 

במעונות רב-תכליתיים בהם הועברה התכנית, העידו המנהלות כי העברתה שיפרה מאוד את האווירה במעון ויצרה גיבוש רב יותר בקרב המטפלות. עוד ציינו המנהלות כי ניכר כי המטפלות מיישמות את הידע ביחסיהן עם הילדים, ומגלות רגישות רבה יותר בתגובותיהן וביחסן אליהם. הורים שהשתתפו בתכנית דיווחו כי חוזקו מהמפגש עם הורים אחרים המתמודדים עם אתגרים דומים, מהחוויה הקבוצתית, מהתמיכה ומהאוזן הקשבת. בנוסף סיפרו ההורים כי התכנית עזרה להם להתקרב לילדיהם, להבין אותם יותר ולשנות הרגלים אוטומטיים בתגובות אליהם.

מחקר ראשוני שבדק את השפעת התכנית העלה כי נמצאה עלייה משמעותית בתפיסות ובידע של ההורים בנושא של יחסי התקשרות. כמו כן, נמצאה עלייה משמעותית באיכות התנהגויות ההתקשרות של הפעוטות (הנאה מאינטראקציה, פניה למבוגר מוכר, בקשת עזרה, שיתוף רגשי מגוון וכו’) בקרב קבוצת ההתערבות וביחס לקבוצת הביקורת. נמצאה גם עלייה משמעותית בהתנהגויות יוזמה וחקירה (יוזמה למשחק, סקרנות, פעלתנות) ביכולות הוויסות העצמי של הילדים (מתמודד עם תסכול, מרגיע את עצמו וכו’) בקרב הפעוטות בקבוצת ההתערבות.

לפרטים נוספים ויצירת קשר לפנות ל: office@ch-resilience.org.il

Hosted by sPD.co.il - אחסון אתרים A site by razgroup